Czym jest migrena i jak ją rozpoznać?

Poważne i dosyć silne bóle głowy mogą być przyczyną wielu chorób. Jedną z nich jest migrena. Choroba dosyć popularna. Jej trafne rozpoznanie pozwala nie tylko łagodzić przebieg, ale również zapobiegać pojawieniu się bólu.

Krótka charakterystyka migreny
Migrena to choroba o podłożu neurologicznym. Niestety, jej typową cechą jest nieustanne nawracanie. Migreny nie można wyleczyć. Jednak zmniejszenie lub przerwanie napadów bólu jest możliwe. Nawroty choroby mogą następować w dowolnym czasie i okolicznościach. Pacjent powinien, zatem być na nie cały czas przygotowany. Migrena należy z pewnością do chorób ciężkich, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wcale jednak nie należy do rzadkości. W Polsce z migreną zmaga się około 5 milionów osób. W przypadku około miliona chorych mamy do czynienia z naprawdę ciężkim przebiegiem choroby.

Jak rozpoznać migrenę?
Objawów migreny jest wiele. Znaczny procent chorych jest w stanie rozpoznać tzw. zwiastuny choroby, które pojawiają się jeszcze kilka dni przed wystąpieniem napadu. Charakterystyczne są zaburzenia nastroju takie, jak depresja, gniew, drażliwość lub wręcz przeciwnie, euforia. Występują również objawy fizykalne np. zmęczenie, zaburzenia koncentracji, nadmierny apetyt albo jego brak, usztywnienie karku, zwiększona potliwość oraz podwyższona temperatura.

Bezpośrednio przed atakiem pojawia się tzw. aura, charakteryzująca się ogniskowymi objawami neurologicznymi. Często występuje tzw. mroczek migrenowy powodujący problemy z widzeniem. Zdarza się podwójne widzenie, niedowidzenie, zniekształcenia obrazu, a nawet krótkotrwałe oślepnięcie.

W wyniku aury czuciowej dochodzi do mrowienia i drętwienia okolicy ust i kończyn. Aura ruchowa powoduje z kolei połowicze niedowłady, afazję, czyli zaburzenia mowy, zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Jednak to nie wszystko. Co prawda dosyć rzadko, ale migrena przejawia się też dyzartrią (zaburzeniami mowy), szumem w uszach, ataksją ruchową oraz zaburzeniami świadomości.

Najbardziej charakterystyczny dla migreny jest jednostronny, tętniący ból głowy, który stopniowo narasta i nasila się podczas codziennej aktywności fizycznej. Niekiedy pojawia się ból obustronny lub rozchodzący się z jednej strony na całą głowę. Napad migrenowy trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. W ciągu miesiąca występuje 1-2 napadów. Efektem napadów jest zmęczenie, znużenie, rozdrażnienie, apatia. Tępy, rozlany ból głowy również należy do fazy ponapadowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *