Kiedy terapia małżeńska ma szansę na powodzenie?

Jeśli zdecydujemy się na podjęcie terapii małżeńskiej nie możemy oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Problemy które narastały przez lata nie znikną w czasie jednej sesji. Potrzebny jest czas (terapia par trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy), ale także duża motywacja dwojga małżonków do zmiany. Jeśli para chce ratować swój związek i jest w stanie włożyć w jego ratowanie należyty wysiłek to prawdopodobnie terapia odniesie skutek. Nie można jednak oczekiwać, że to terapeuta będzie rozwiązywał nasze problemy. Takie podejście jest skazane na porażkę.

Jakie są wasze oczekiwania?

Zanim zgłosimy się wraz z partnerem na terapię, warto zastanowić się nad tym jakie są nasze oczekiwania. Co właściwie chcemy osiągnąć dzięki podjęciu terapii? Wielu ludzi zapomina o tym, że nad związkiem trzeba nieustannie pracować, każdego dnia bez przerwy a jednocześnie mieć na uwadze swoje potrzeby i nie zaniedbywać swoich spraw. Niektórzy ludzie zapominają o sobie i dbają tylko o partnera a to destrukcyjna sytuacja. Zatem, decydując się na rozpoczęcie terapii, decydujemy się na ciężką pracę nad związkiem. Jeśli nie mamy dostatecznej motywacji do tego, by naprawić swój związek.

Kiedy zgłosić się na terapię?

Wiele par ma opór przed uczestniczeniem w terapii. Woli swoje problemy rozwiązywać między sobą. Czasami jednak warto skorzystać z pomocy psychologa. Łatwiej wtedy spojrzeć na swój związek z szerszej perspektywy. Na pewno terapia jest wskazana, gdy w waszym związku zdarzyła się zdrada, gdy nie łączy was nic oprócz wspólnego kredytu, gdy zwracacie się do siebie w sposób dyplomatyczny, jeśli nie uprawiacie seksu. Terapią dla par zajmuje się wiele ośrodków pomocy psychologicznej, pomoc znajdziemy m.in. tutaj http://mctu.pl, co prawda ośrodek ten znajduje się w Krakowie, ale w każdym większym mieście znajduje się podobne miejsce w którym możemy podjąć terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *