Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Narkotyki są wszechobecne. Biorą je ludzie na wysokich stanowiskach i młodzież z gimnazjum. Jak możemy rozpoznać czy nasze dziecko sięga po narkotyki? Jakie są objawy i jak nie dopuścić do tego, żeby dziecko zainteresowało się środkami odurzającymi?

Po pierwsze: dobry kontakt z dzieckiem

Najczęściej te dzieci sięgają po narkotyki, które mają problemy w domu: kiedy jedno z rodziców jest alkoholikiem, gdy rodzice są zapracowani i nie mają czasu dla dziecka albo kiedy rodzicom nie układa się w związku i wdają się w różnego rodzaju romanse. Ważne jest żeby cały czas utrzymywać i pielęgnować kontakt z dzieckiem. Wiedzieć jakie ma zainteresowania, wspierać go w jego rozwoju, wiedzieć jakie ma aktualne problemy. Generalnie, im więcej wiemy o dziecku tym wcześniej odkryjemy to, że może mieć kontakt z narkotykami.

Jak zmienia się dziecko, które bierze narkotyki?

Dziecko, które nadużywa narkotyków może przejawiać następujące objawy: ma huśtawkę nastrojów (jest albo nadmiernie ożywione albo ospałe), ma nadmierny apetyt lub brak apetytu (marihuana wzmaga apetyt, natomiast amfetamina powoduje, że nie chce nam się jeść), porzuca dotychczasowe zainteresowania, izoluje się od reszty domowników, ma słabe stopnie i ma problemy wychowawcze, zamyka się na klucz w pokoju, używa kadzidełek (żeby wywietrzyć swój pokój), zmienia nagle grono przyjaciół, późne powroty do domu, krótkie rozmowy telefoniczne, kłopoty z koncentracją, kłamstwa, nadmierne reakcje na krytykę.

Jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki?

W aptece możemy kupić testy na wykrycie narkotyków. Innym sposobem jest test światła. Wystarczy skierować strumień światła na oczy dziecka jeśli źrenice się szybko zwężą to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeśli źrenice reagują leniwie to może to być sygnał, że dziecko ma kontakt z narkotykami. Warto wówczas rozejrzeć się za odpowiednim ośrodkiem. Np. w Krakowie działa mctu.pl, ale w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania też na pewno są różnego rodzaju ośrodki leczenia uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *