Jeden krok do zostania baristą

Barista to zawód, który na całym świecie cieszy się ogromnym szacunkiem. Kojarzony jest nie tylko z osobami przygotowującymi i podającymi kawę, ale przede wszystkim z pasjonatami, posiadającymi ogromną wiedzę i szerokie umiejętności. W Polsce profesja ta jest na razie na etapie raczkowania, ale cały czas zdobywa coraz większą popularność.

Krótka charakterystyka zawodu baristy
Barista znajdzie zatrudnienie w kawiarniach, restauracjach, pubach oraz innych miejscach wymagających profesjonalnego przygotowania kawy. Jej parzenie jest podstawowym zajęciem baristy. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z tym zawodem wie, że to, pozornie proste, zadanie bywa ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim kawa kawie nie równa. Istnieje wiele gatunków kaw charakteryzujących się własnym smakiem i aromatem. Smak kawy może zależeć od rozmaitych czynników, między innymi, od miejsca jej uprawy, sposobu wypalania i długości tego procesu, pogody, w jakiej dojrzewały kawowe ziarna. Barista musi to wszystko wiedzieć i potrafić wykorzystać swoją wiedzę.

Profesjonalna obsługa ekspresu, wymaga nauczenia się sposobu jego działania oraz eksploatacji. Barista powinien dbać o sprzęt, na którym pracuje. Musi wiedzieć, w jaki sposób go wyczyścić i zakonserwować. Powinien zdawać sobie sprawę z tego, co może być przyczyną awarii.

W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się pokazy latte art, czyli sztuki malowania na kawie. Bez tej umiejętności trudno będzie bariście przebić się w zawodzie. Tego typu pokazy wymagają sporo precyzji. Są jednak niezwykle efektowne i niejednokrotnie stają się największą atrakcją różnego rodzaju imprez.

Jak zostać baristą?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych kursów, które pomagają zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności. Jedną z ciekawszych opcji jest kurs baristy proponowany przez Caffee Break, o którym przeczytamy więcej na stronie http://coffeebreak.pl/kurs-baristy/. Takie szkolenie to najlepsza droga do zostania profesjonalnym baristą. Konieczne jest także nieustanne zdobywanie doświadczenia. Praktyka zawodowa połączona z odpowiednim kursem przyniesie najlepsze efekty.

Źródło: http://coffeebreak.pl/kurs-baristy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *