Domki dla lalek – jedna z najpopularniejszych zabawek wszech czasów

Domki dla lalek – jedna z najpopularniejszych zabawek wszech czasów

W historii zabawek śmiało można wyróżnić kilka kultowych, które wpisały się na jej karty na zawsze i swą popularnością zadziwiają nawet dziś, choć ich obecna forma często różni się od pierwowzorów. Przykładem takich zabawek mogą być lalka barbie, pluszowy miś czy domki dla lalek.

Historia zabawki

Mogłoby się wydawać, że domek dla lalek jest stosunkowo nowym rodzajem zabawki, ale to zdecydowanie nie prawda. Pomysł rozwinął się już w okresie renesansu, gdy zabawkowe domki były sporych rozmiarów oraz posiadały szczegółowo odwzorowane wyposażenie wnętrza. Oczywiście, była to zabawka dla dzieci z bogatszych rodzin, które mogły sobie pozwolić na takie wydatki. Domek dla lalek nie należał wtedy ani w późniejszym okresie do najtańszych zabawek.

Wygląd

Początkowo, domek dla lalek wykonany był przede wszystkim z drewna. To oczywiste, gdyż niegdyś większość zabawek była wykonana z tego materiału. Najczęściej był to dom ukazany w przekroju, czyli pozbawiony frontowej ściany, dzięki czemu widać było wnętrze i można było swobodnie przestawiać elementy. Taki domek miał także dach. Z czasem drewniany domek dla lalek, jak wiele zabawek drewnianych, ewoluował w bardziej plastikową i tańszą w wykonaniu wersję. Później znany raczej jako domek dla lalek barbie, które stały się prawdziwym hitem i piękne panie potrzebowały własnej kolekcji willi, aut oraz całej gamy różnorakich akcesoriów. Domki zaczęły mieć różne rozmiary, kolory i kształty, a poza samym domkiem często w komplecie był także ogród do domku. Domki zaczęły przypominać prawdziwe wille, choć w bardziej kiczowatym stylu od pierwotnych, kunsztownie wykonanych wersji z ręcznie rzeźbionymi elementami. Nowoczesne domki także mają często otwierane ściany, a te najbardziej ekstrawaganckie i takie elementy, jak basen. Można znaleźć takie ekskluzywne domki na przykład na https://zabawki-gry.pl/Domki-dla-lalek,c,27 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *